13. znanstveno posvetovanje o organizaciji
Društvo Slovenska akademija za management je v petek, 7. junija 2013, skupaj s Fakulteto za organizacijske vede Univerze v Mariboru in Ekonomsko fakulteto Univerze v Ljubljani organiziralo 13. znanstveno posvetovanje o organizaciji na temo »ORGANIZACIJA IN RAVNATELJEVANJE GLOBALNIH PODJETIJ: Usklajevanje v različnih kulturah«. Posvetovanja, ki je potekalo v Sejni sobi Senata Ekonomske fakultete Univerze v Ljubljani, se je udeležilo 25 udeležencev iz različnih fakultet treh slovenskih univerz Univerze v Ljubljani, Univerze v Mariboru in Univerze na Primorskem ter nekaterih slovenskih podjetij, med drugim Nove Ljubljanske banke d.d, Alzit, d.o.o. in ACH d.d. Predstavljenih je bilo 16 prispevkov.
Posvetovanje se je pričelo z uvodnim nagovorom predsedujočega društva Slovenska akademija za management Rudija Rozmana ter predsednice programsko-organizacijskega odbora posvetovanja Aleše Saše Sitar o aktualnosti teme za slovenski prostor in poteku posvetovanja. Sledile so predstavitve prispevkov, ki so bile razvrščene v tri sekcije. V prvi sekciji, ki jo je povezoval Rudi Rozman so prispevke predstavili Matevž Raškovič, Gregor Pfajfar, Miran Mihelčič, Cene Bavec in Zlatko Nedelko, ki je predstavil svoj prispevek in prispevek Vojka Potočana. Spregovorili so o različnih vrstah mednarodnih podjetij in njihovih značilnostih, o institucionalnih vplivih na globalizacijo storitvenih podjetij, o nacionalnih vrednotah in vrednotah managerjev v Sloveniji v primerjavi s tujino ter o vlogi ekonomske kulture v globalnih podjetjih. Sledil je krajši odmor s prigrizkom in jagodami.
Po odmoru je sledila druga sekcija, ki jo je moderiral Miran Mihelčič, prispevke pa so predstavili Štefan Ivanko, Rudi Rozman, Sabina Bogilović (prispevek pripravljen v soavtorstvu z Mihom Škerlavajem), Matej Černe (prispevek pripravljen v soavtorstvu z Mihom Škerlavajem), Tomaž Hovelja (prispevek pripravljen v soavtorstvu z Simonom L. R. Vrhovcem, Marino Trkman in Marjanom Krisperjem), Eva Boštjančič in Vanja Vrečič. Spregovorili so o značilnostih nove organizacijske paradigme, o izzivih usklajevanja članov iz različnih kultur v globalnih ekipah, o vplivu kulturne inteligentnosti na ustvarjalnost in konflikte v kulturno raznolikem okolju, o inovacijah v managementu v različnih okoljih, o izzivih globalno organiziranega razvoja programske opreme ter o širini problematike pošiljanja managerjev v predstavništva v tujino. Nato je sledilo kosilo v prostorih restavracije, kjer se je diskusija nadaljevala v prijetnem vzdušju in ob dobri hrani.
Po kosilu se je posvetovanje nadaljevalo s tretjo sekcijo, ki jo je povezoval Matevž Raškovič prispevke so predstavili Katarina Katja Mihelič, Aleša Saša Sitar, Erika Drobnič, Viktor Vauhnik in Milena Alič, Vesna Vodopivec pa je svojo odsotnost opravičila. Predstavili so bolj praktično obarvane teme in sicer o ovirah pri prenosu znanja, s katerimi se srečujejo slovenska podjetja, o izkušnjah s širjenjem poslovanja na tuje trge, o razvijanju korporativnih konkurenčnih prednostih v mednarodnem okolju ter bojazni pred birokracijo pri uvajanju sistemov ISO 9001 v globalnih podjetjih. Posvetovanje sta s sklepnim govorom sklenila Rudi Rozman in Aleša Saša Sitar. Strnila sta nekatere ključne misli posvetovanja, se udeležencem prisrčno zahvalila za sodelovanje ter jih povabila k udeležbi na naslednji mednarodni konferenci društva SAM, ki bo potekala junija 2014.